2007.06.28

Hány faj van egy négyzetkilométeren?

Idén másodszor tették próbára a kutatók hazánk biológiai sokféleségét, egy gazdag élővilágú terület egyetlen négyzetkilométerének felmérésével. A Biodiverzitás Napon - ami valójában egy hétvége – 36 önkéntes biológus gyűjtött össze minden szemük elé kerülő állat- és növényfajt.


Fotó: Kovács Tibor

Tavaly ugyanitt, a Baranya megyei Gyűrűfűn dolgoztak, akkor 1656 fajt regisztráltak. Az idei eredményekre még várnunk kell néhány hetet, mert számos olyan faj is bekerült a gyűjtőládákba, amelyek biztosan csak mikroszkóp segítségével határozhatók meg. Az azonban már biztos, hogy a területen több ritka, és különleges rovarfajt találtak, rábukkantak többek között az igen ritka keleti lápi bagolylepkére, és egy ritka hegyiszitakötőre. Mindkét faj fokozottan védett, egyetlen példány természetvédelmi értéke 100.000 Ft.

A Nemzetközi Biodiverzitás Nap alapját Edward O. Wilson amerikai rovarász és természetvédelmi szakember teremtette meg 1997-ben, amikor több tucat botanikus és zoológus részvételével a New York állambeli Walden-tó környékén megrendezte az első maratoni gyűjtőnapot. Ennek keretében, a résztvevők adott méretű területen, 24 órán keresztül végezték növények, és állatok megfigyelését valamint gyűjtését, majd a véglegesen eredményeket a nagyközönség elé tárták. Az első rendezvény óta a mozgalom lassan átterjedt Európába is.