2019.04.01
Kisalföldi Helyi Csoport

Fehér gólya védelme a Kisalföldi Helyi Csoportnál

A 2019. évben a Kisalföldi Helyi Csoport fehér gólya védelmi tevékenységében változások történtek. Balsay Sándor helyi csoportunk elnöke 1986 óta koordinálta Győr-Moson-Sopron megyében a fajjal kapcsolatos felméréseket, amit a 2019. évtől Győrig Előd tagtársunk folytat.


Minden fészekhez tartozik egy megfigyelő, aki általában a fészek közelében lakik. A megfigyelést több fészeknél óvodák, iskolák vagy polgármesteri hivatalok végzik. Mivel a megfigyelő a fészekre rálát vagy napi szinten elmegy alatta, pontosan nyomon tudja követni a fészekben történő eseményeket, így a pontosabb és szélesebb körű adatgyűjtés lehetővé válik. A koordinátor feladata ezekkel a megfigyelőkkel a kapcsolattartás, új megfigyelők keresése, adatfeltöltés és az adatfeldolgozás.


Kosaras kocsi a fészek alatt (Fotó: Nesztor Karolina)
Kosaras kocsi a fészek alatt (Fotó: Nesztor Karolina)


Az adatok begyűjtése kezdetektől a postán kapható levelezőlapokkal történik. Ezt a lapot március elején elpostázzuk a megfigyelőknek és amikor elrepültek a gólyák, a megfigyelő feladja a levelező lapot, ami nem jelent számára költséget. A kitöltött levelező lapok megérkezte után az adatok bekerülnek a nyilvántartásunkba és a gólya adatbázisba is.


Az adatlapon a következő adatokat kérjük:

- Első madár érkezésének dátuma

- Második madár érkezésének dátuma

- Kikelt fiókák száma

- Évközi pusztulás és annak oka korcsoportokra bontva

- Fészek elhagyásának dátuma

- Egyéb észrevételek


Az idei évtől bevezettük az elektronikus adatközlést, ami több szempontból előnyös. Már az első évben a közel 170 fészek közül 64-ről elektronikusan érkeznek majd az adatok. Reméljük ez a szám lassan emelkedni fog. Elsősorban a nyugdíjas megfigyelőkre tekintettel a levelező lapos módszer természetesen nem fog egyelőre megszűnni.


Ha probléma merül fel a madarak ittléte alatt, a megfigyelő telefonon értesíti a koordinátort. A kiesett fiókák, sérült madarak a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai segítségével a Kőszegi Madármentő Állomásra kerülnek.


Gólyagyűrűzés Acsalagon (Fotó: Nesztor Karolina)
Gólyagyűrűzés Acsalagon (Fotó: Nesztor Karolina)


Az újonnan vezetékre létesült fészkek az E.ON és a FHNPI közreműködésével megfont fészekalappal ellátott gólyafészek magasítóra kerülnek.


2018-ban az E.ON támogatásával fehér gólya gyűrűzés zajlott a Tóközben. A nagy sikerű rendezvényt a jövőben is tervezzük folytatni.


Gólyagyűrűzés Győrszentivánon (Fotó: Kiss István)
Gólyagyűrűzés Győrszentivánon (Fotó: Kiss István)


Kiemelt figyelmet fordítunk a költő madarak gyűrűinek ellenőrzésére. Erre a tojásrakást megelőző időszak a legalkalmasabb, mivel ilyenkor mindkét madár többet tartózkodik a fészeknél. Már több korábban általunk gyűrűzött madár került szem elé, de volt cseh, német, lengyel, szlovák és olasz gyűrűvel ellátott madár is.


 


Győrig Előd