"Viszont látott" szalakóták
Egyre több szalakótát "látunk viszont" a színes gyűrűk leolvasásának segítségével csoportunk működési területén..
A szalakóták (idén kissé megkésve) május közepétől tértek vissza hozzánk a telelőterületekről, s ezzel mi is kíváncsian vártuk, hogy hány madarat tudunk majd egyedileg beazonosítani a gyűrűk, színes gyűrűk segítségével.
A szezon elején 23 Afrikából visszatérő öreg szalakótát sikerült kézből tanulmányoznunk, s e 23-ból 11-nek már volt gyűrűje, ami alapján megállapítható az egyed kora és kikelés helye. Ez tavalyhoz képest nagyobb arány, ugyanis akkor 18 kézbe került madárból 3-nak volt gyűrűje.
"Viszontlátás" - Szitta Tamás által felrakott színes gyűrű 2011-ből (Fotó: Juhász Benedek)
Ezek a gyűrűs madarak nem mutattak relatív nagy elmozdulásokat a kikelési helyükhöz képest, mind a 11 a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság területén volt fióka, s 1 kivételével mind ugyanabban a tájegységben (Dél-borsodi Tájegység) is maradt. Javarészt Szitta Tamás által gyűrűzött madarakat azonosítottunk be, az egyiken még 2011-ből származó fehér alapon fekete karakteres színes gyűrű is volt! A "legidősebb" általunk beazonosított madár (Török Hunor Attila gyűrűzte) 2009-ben kelt ki, a legfiatalabbak pedig tavalyi, egy éves madarak voltak.
"LP1" színes gyűrűs szalakóta fióka korában, 2015-ben (Fotó: Hák Flóra)
"LP1" színes gyűrűs szalakóta 2016-ban, első afrikai útja után - ugyanannál az odúnál ahol kikelt (Fotó: Jakab Sándor)
"LP1" színes gyűrűs szalakóta - idén júniusban (Fotó: Szitta Tamás)
Azóta már megkezdődött a mesterséges odúk ellenőrzése, s a későbbiekben is sikerült öreg, gyűrűs madarakkal találkoznunk. Így Sasvári János kollégánk még 2 madarat azonosított be a Dél-hevesi Tájegység-en: az egyik Egerlövőről tért oda költeni, a másik pedig (tavalyi fióka) Nagykátáról, Pest megyéből.
Külön érdekesség volt egy tavaly Füzesabonyban (Hák Flóra által) gyűrűzött szalakóta, ami idén Romániában, Aradon költ! Ez 166 km-es elmozdulást jelent a madár kikelési helyéhez képes - köszönjük az információt Daróczi Szilárdnak.
Fiókáit nevelő szalakóta (Fotó: Jakab Sándor)
A "Szalakóta védelme a Kárpát-medencében" LIFE+ projekt alatt lehetőségünk volt nagyobb mennyiségű színes gyűrűt felhelyezni, ami egyre több információt hoz a visszatérő madarakról, hiszen ezeket a nagy karakteres gyűrűket spektív, vagy egy dokumentációs célt szolgáló fotó segítségével is le lehet olvasni! Éppen ezért szívesen várjuk azok adatait, akik valamilyen módon (pl. fotók) le tudják olvasni a madár lábán látható kódot!
Hák Flóra
MME, Bükki Helyi Csoport
Eger, 2017.07.13.