2014.05.06
Veszprém Megyei Helyi Csoport

Madárgyűrűzéssel egybekötött tavaszi madármegfigyelő nap- Beszámoló Várpalota

2014. április 26-án - a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkkal közösen -  az immár hagyományos madárgyűrűzéssel egybekötött tavaszi madármegfigyelő napra invitáltunk Benneteket a várpalotai bányatavakhoz.

Szombat reggel felkelve tapasztalnunk kellett, hogy egy kis hiba csúszott a meteorológusok számításaiba. Zord fellegek takarták az eget, és nyoma sem volt az előre jelzett jó időnek. Madárgyűrűzőnkkel Széplaki Imrével autóba szálltunk és irány Várpalota: az S-2 tavak. 7 órára értünk a gyűrűzés helyszínére, ahol röviden egyeztettük a programot a terület tulajdonosával Török Jánossal a BBHSZ Sporthorgász Kft. ügyvezetőjével, majd  gyorsan felállítottuk a 10 db függönyhálót.


 


9:30-kor szitáló esőben Dr.Nagy Lajos a Balaton-felvidéki NP természetvédelmi őrszolgálatvezető-helyettesének vezetésével megérkezett a résztvevők első csoportja a gyűrűzés helyszínére. Éppen időben, mivel a hálókba reppent egy szajkó és egy barátka, amiket a gyermekek gyűrűjében Imre megygyűrűzött. Lajos közben  sok érdekességet mondott e madárfajokról.


 


Sok érdekességet hallottunk a madarakról (Fotó: Székely Balázs)
Sok érdekességet hallottunk a madarakról


 


Ezután  - Dr. Nagy Lajos szakmai vezetésével - elindult a csapat a spektíves madármegfigyelő körtúrára. Közben az eső elállt, s az ég is világosodni kezdett. A bányatavaknál nagyszámú, érdekes vízimadarakat figyelhettek és ismerhettek meg a jelenlévők. Néhány a megfigyelt fajokból: dankasirály, szerecsensirály, kis sirály, sárgalábú sirály,  kormos szerkő, küszvágó csér, nagy kócsag, vörös gém, szürke gém, bakcsó, nyári lúd, üstökös réce,barátréce, cigányréce, kis vöcsök, búbos vöcsök, kis kárókatona, kárókatona, nádirigó, barna rétihéja, kakukk....


A körtúra végén a csapat visszatért a gyűrűzési pontra, ahol közösen ellenőriztük a hálókat. Az egyik nagyszemű háló alatt a gyermekek felfedeztek egy érdekes madarat. Óvatosan megközelítették, de nem repült el. Kiderült, hogy ez a madár nem is fog elrepülni, mivel a hatalmas bagoly egy műuhu volt, amelyet a ragadozómadarak befogásánál használnak a madárgyűrűzők. Nagy volt a kacagás, amikor rájöttek a turpisságra.


 


Az el nem repülő madár (Fotó: Székely Balázs)

 


Egy másik madárbefogó szerkezetet is megismerhettek a gyermekek, amelyben szelíd házi egerek tanyáztak.


A hálóban talált madarakat közösen meggyűrűztük. Ekkor már délre járt az idő,a felhők mögül előmerészkedett a Nap, és a társaság megéhezett. Több éve visszajáró vendégeink - a Domonkos család -  jóvoltából ismét megízlelhettük Zsuzsa medvehagymás pogácsáját és a fenséges túrós pitét. Közben újabb tagtársak érkeztek. A kezdeti rossz idő ellenére, a nap végére a látogatók száma elérte a 20 főt.  A gyűrűzések során összesen 7 faj 21 egyedét sikerült megjelölnünk. A szajkópár, a fülemülék és az őszapó mind-mind nagy élményt jelentettek a jelenlévőknek. Ezen fajok csak ritkán figyelhetők meg karnyújtásnyi távolságból.


 


Szajkó (Fotó: Székely Balázs)
Szajkó
(Fotók: Székely Balázs)


 


A kellemes, napos délutáni időben a gyermekek válogathattak az MME kiadványai közül.  A programon maradók  részt vettek a hálóellenőrzésekben, ill. újabb madárfajokat is megfigyelhettünk. Napnyugtához közeledve Imrével összehúztuk, majd beszedtük a hálókat és elindultunk Veszprémbe. A reggeli otthonmarasztaló idő ellenére eredményes napot zártunk.


 


Köszönetet kell mondanunk a BBHSZ Sporthorgász Kft-nek a gyűrűzőhely biztosításáért, továbbá a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának a madármegfigyelő körtúra vezetésért!


 


Találkozzunk ősszel, 2014. október 4-én az Európai Madármegfigyelő Napokon a várpalotai bányatavaknál!


 


Üdvözlettel:


Székely Balázs


HCS vezetőségi tag, szervező